Plugins - Duplicate Page - Development (trunk) - en to fr translation catalogue (27 entries)

en: Duplicate this as
fr: Dupliquer en tant que

en: Please select which editor your are using. <strong>Default:</strong> Classic Editor
fr: Veuillez sélectionner l’éditeur que vous utilisez. <strong>Par défaut :</strong> Classic Editor

en: Gutenberg Editor
fr: Éditeur Gutenberg

en: Choose Editor
fr: Choisir l’éditeur

en: Duplicate This as
fr: Dupliquer en tant que

en: Pending
fr: En attente

en: Private
fr: Privé

en: Publish
fr: Publier

en: Draft
fr: Brouillon

note: Description of the plugin
en: Duplicate Posts, Pages and Custom Posts using single click.
fr: Dupliquer des publications, des pages et des publications personnalisées à l’aide d’un simple clic.

en: Duplicate This
fr: Dupliquer cela

en: Donate
fr: Faire un don

en: Settings
fr: Réglages

en: Contribute some donation, to make plugin more stable. You can pay amount of your choice.
fr: Contribuer sous forme de don, pour rendre l’extension plus stable. Vous pouvez verser le montant de votre choix.

en: Add a suffix for duplicate or clone post as Copy, Clone etc. It will show after title.
fr: Ajouter un suffixe pour dupliquer ou cloner une publication comme copie, clone etc.. Il sera visible après le titre.

en: Duplicate Post Suffix
fr: Dupliquer le suffixe de la publication

en: Please select any post redirection, redirect you to selected after click on duplicate this link. <strong>Default:</strong> To current list.
fr: Veuillez sélectionner toute redirection d’article, vous rediriger vers la sélection après avoir cliqué sur Dupliquer ce lien. <strong>Par défaut :</strong> pour la liste actuelle.

en: To Duplicate Edit Screen
fr: Vers l’écran de duplication

en: To All Posts List
fr: Vers la liste des publications

en: Redirect to after click on <strong>Duplicate This Link</strong>
fr: Rediriger vers, après avoir cliqué sur <strong>Dupliquer ce lien</strong>

en: Please select any post status you want to assign for duplicate post. <strong>Default:</strong> Draft.
fr: Veuillez sélectionner n’importe quel statut de poste que vous souhaitez attribuer pour la publication en double. <strong>Défaut :</strong> Projet.

en: Duplicate Post Status
fr: Dupliquer l’état de la publication

en: <div class="error settings-error notice is-dismissible" id="setting-error-settings_updated"> 
    <p><strong>Settings not saved.</strong></p><button class="notice-dismiss" type="button"><span class="screen-reader-text">Dismiss this notice.</span></button></div>
fr: <div class="error settings-error notice is-dismissible" id="setting-error-settings_updated">
    <p><strong>Les réglages n’ont pas été enregistrés</strong></p><button class="notice-dismiss" type="button"><span class="screen-reader-text">Masquer ce message.</span></button></div>

en: <div class="updated settings-error notice is-dismissible" id="setting-error-settings_updated"> 
    <p><strong>Settings saved.</strong></p><button class="notice-dismiss" type="button"><span class="screen-reader-text">Dismiss this notice.</span></button></div>
fr: <div class="updated settings-error notice is-dismissible" id="setting-error-settings_updated"> 
    <p><strong>Réglages enregistrés</strong></p><button class="notice-dismiss" type="button"><span class="screen-reader-text">Masquer ce message.</span></button></div>

en: <strong>Saving Please wait...</strong>
fr: <strong>Sauvegarde en cours, veuillez patienter...</strong>

en: Buy PRO
fr: Acheter la version PRO

en: Duplicate Page Settings
fr: Réglages de Duplicate Page
