Plugins - Elementor Page Builder - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (1056 entries)

en: Click the media icon to upload file
fr: Cliquez sur l’icône de média pour téléverser le fichier

en: Watch the Full Guide
fr: Voir le guide complet

en: Get introduced to Elementor by watching our "Getting Started" video series. It will guide you through the steps needed to create your website. Then click to create your first page.
fr: Faites connaissance avec Elementor en regardant notre série de vidéos « Pour commencer ». Elle vous guidera à travers les étapes nécessaires à la création de votre site web. Puis cliquez pour créer votre première page.

en: Enable Unfiltered Files Uploads
fr: Permettre le téléversement de fichiers non filtrés

en: If you are experiencing a loading issue, contact your site administrator to troubleshoot the problem using Safe Mode.
fr: Si vous rencontrez un problème de chargement, contactez l’administrateur de votre site pour résoudre le problème en utilisant le mode sans échec.

en: Available in Pro v2.9.
fr: Disponible dans Pro v2.9.

en: Available in Pro V2.9.
fr: Disponible dans Pro v2.9.

en: Download image
fr: Télécharger une image

en: Pin it
fr: L’épingler

en: Share on Twitter
fr: Partager sur Twitter

en: Share on Facebook
fr: Partager sur Facebook

en: Custom Attributes
fr: Attributs personnalisés

en: Set custom attributes for the link element. Separate attribute keys from values using the | (pipe) character. Separate key-value pairs with a comma.
fr: Définissez des attributs personnalisés pour l’élément lien. Séparez les clés d’attribut des valeurs en utilisant le caractère | (pipe). Séparez les paires clé-valeur par une virgule.

en: Note: The following set of controls has been deprecated. Those controls are only visible if they were previously populated.
fr: Note : la série de contrôles suivante est devenue obsolète. Ces contrôles sont uniquement visibles s’ils ont été précédemment alimentés.

en: See it in action
fr: Voir cela en action

en: Get more dynamic capabilities by incorporating dozens of Elementor's native dynamic tags.
fr: Obtenez plus de capacités dynamiques en incorporant des douzaines de balises dynamiques natives d’Elementor.

en: You’re missing out!
fr: Vous ratez quelque chose !

en: Elementor Dynamic Content
fr: Contenu dynamique Elementor

en: Dynamic Tags
fr: Balises dynamiques

en: We highly recommend backing up your database before performing this upgrade.
fr: Nous vous recommandons vivement de sauvegarder votre base de données avant d’effectuer cette mise à niveau.

en: The upgrade process includes a database update
fr: Le processus de mise à niveau comprend une mise à jour de la base de données

en: Attributes lets you add custom HTML attributes to any element.
fr: Les attributs vous permettent d’ajouter des attributs HTML personnalisés à n’importe quel élément.

en: Meet Our Attributes
fr: Découvrez nos attributs

en: Attributes
fr: Attributs

en: Click here to run it now
fr: Cliquez ici pour l’exécuter maintenant

en: Taking a while?
fr: Cela prend-il du temps ?

en: Navigation Icons Size
fr: Taille des icônes de navigation

en: Toolbar Icons Size
fr: Taille des icônes de la barre d’outils

en: Share
fr: Partager

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Managing a multi-user site? With Elementor Pro, you can control user access and make sure no one messes up your design.
fr: Vous gérez un site multi-utilisateurs ? Avec Elementor Pro, vous pouvez contrôler l’accès des utilisateurs et vous assurer que personne ne gâche votre conception.

en: Using popups on your site? Build outstanding popups using Elementor Pro and get more leads, sales and subscribers.
fr: Vous utilisez des fenêtres surgissantes sur votre site ? Créez des fenêtres surgissantes exceptionnelles en utilisant Elementor Pro et obtenez plus de prospects, de ventes et d’abonnés.

en: Want to design better MailChimp forms? Use Elementor Pro and enjoy unlimited integrations, visual design, templates and more.
fr: Vous souhaitez concevoir de meilleurs formulaires MailChimp ? Utilisez Elementor Pro et profitez d’un nombre illimité d’intégrations, de conceptions visuelles, de modèles et bien plus encore.

en: Using Elementor & Contact Form 7? Try out Elementor Pro and design your forms visually with one powerful tool.
fr: Utilisez-vous Contact Form 7 ? Essayez Elementor Pro et concevez vos formulaires visuellement avec un outil puissant.

en: Using WooCommerce? With Elementor Pro’s WooCommerce Builder, you’ll be able to design your store without coding!
fr: Vous utilisez WooCommerce ? Avec le constructeur WooCommerce d’Elementor Pro, vous pourrez concevoir votre boutique sans coder !

en: Create more personalized and dynamic sites by populating data from various sources with dozens of dynamic tags to choose from.
fr: Créer des sites plus personnalisés et plus dynamiques en alimentant des données provenant de diverses sources avec des dizaines de balises dynamiques au choix.

en: Dynamic Content
fr: Contenu dynamique

en: See it in Action
fr: Voir cela en action

en: Use %s widget and dozens more pro features to extend your toolbox and build sites faster and better.
fr: Utilisez le widget %s et des dizaines d’autres fonctionnalités pro pour étendre votre boîte à outils et mieux et plus vite construire des sites.

en: %s Widget
fr: Le widget %s

en: Global Style
fr: Style global

en: Theme Style
fr: Styles du thème

en: Back
fr: Retour

en: Default Kit
fr: Kit par défaut

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Form Fields
fr: Champs de formulaire

en: Paragraph Spacing
fr: Espacement de paragraphe

en: Body
fr: Corps

en: Buttons
fr: Boutons

en: In order for Theme Style to affect all relevant Elementor elements, please disable Default Colors and Fonts from the <a href="%s" target="_blank">Settings Page</a>.
fr: Pour que les styles du thème affectent tous les éléments Elementor pertinents, veuillez désactiver les couleurs et les polices par défaut via la <a href="%s" target="_blank">Page des réglages</a>.

en: Draft
fr: Brouillon

en: Settings Reset
fr: Réinitialisation des réglages

en: Already connected.
fr: Déjà connectée.

en: Pause on Interaction
fr: Pause à l’interaction

en: Positioning
fr: Positionnement

note: translators: %s: Video provider
en: %s Video Player
fr: Lecteur vidéo %s

en: Background Position
fr: Position de l’arrière-plan

en: Contain
fr: Contenir

en: Cover
fr: Couvrir

en: Background Size
fr: Taille de l’arrière-plan

en: Become a super contributor by opting in to share non-sensitive plugin data and to get our updates.
fr: Devenez un super contributeur en choisissant de partager des données de l’extension non sensibles et d’obtenir nos mises à jour.

en: Usage Data Sharing
fr: Partage des données d’utilisation

en: Enabled
fr: Activé

en: Pasted
fr: Collé

en: More
fr: Plus

en: Drag To Delete
fr: Glissez pour supprimer

en: Saved Colors
fr: Couleurs enregistrées

en: Add Picked Color
fr: Ajouter une couleur choisie

en: Done
fr: Fait

en: Get Started
fr: Commencer

en: Access this template and our entire library by creating a free personal account
fr: Accédez à ce modèle et à l’ensemble de notre bibliothèque en créant un compte personnel gratuit

en: Connect to Template Library
fr: Se connecter à la bibliothèque de modèles

en: Connecting to the Library failed. Please try reloading the page and try again
fr: La connexion à la bibliothèque a échoué. Veuillez essayer de recharger la page et réessayer

en: Connected as %s
fr: Connecté·e en tant que %s

en: Connected successfully
fr: Bien connecté·e

en: Unable to connect
fr: Impossible de se connecter

en: Enable Lightbox In Editor
fr: Activer la visionneuse dans l’éditeur

en: Dark
fr: Sombre

en: Light
fr: Clair

en: Auto Detect
fr: Auto-détection

en: Set light or dark mode, or use Auto Detect to sync it with your OS setting.
fr: Réglez le mode clair ou sombre, ou utilisez la fonction auto-détection pour le synchroniser avec le réglage de votre système d’exploitation.

en: UI Theme
fr: Thème de l’IU

en: Preferences
fr: Préférences

en: Editor Preferences
fr: Préférences de l’éditeur

en: Don't rely solely on the FontAwesome icons everyone else is using! Differentiate your website and your style with custom icons you can upload from your favorite icons source.
fr: Ne comptez pas uniquement sur les icônes FontAwesome que tout le monde utilise ! Différenciez votre site web et votre style avec des icônes personnalisées que vous pouvez téléverser depuis votre source d’icônes préférée.

en: Add Your Custom Icons
fr: Ajoutez vos icônes personnalisées

en: Custom Icons
fr: Icônes personnalisées

en: Duration
fr: Durée

[ctx: Background Control]
en: Slideshow
fr: Diaporama

[ctx: Background Control]
en: Video
fr: Vidéo

en: Clear Log
fr: Effacer le journal

en: Next
fr: Suivant

en: Previous
fr: Précédent

en: Amount
fr: Montant

en: Add Element
fr: Ajouter un élément

en: Line
fr: Ligne

[ctx: shapes]
en: Trees
fr: Arbres

[ctx: shapes]
en: Squares
fr: Carrés

[ctx: shapes]
en: Stripes
fr: Rayures

[ctx: shapes]
en: Leaves
fr: Feuilles

[ctx: shapes]
en: Half Rounds
fr: Demi-ronds

[ctx: shapes]
en: Fir Tree
fr: Sapin

[ctx: shapes]
en: Dots
fr: Points

[ctx: shapes]
en: Parallelogram
fr: Parallélogramme

[ctx: shapes]
en: Rhombus
fr: Losange

[ctx: shapes]
en: Pluses
fr: Plus

[ctx: shapes]
en: Arrows
fr: Flèches

[ctx: shapes]
en: Wavy
fr: Ondulé

[ctx: shapes]
en: Squared
fr: Carré

[ctx: shapes]
en: Slashes
fr: Barres obliques

[ctx: shapes]
en: Curved
fr: Courbé

[ctx: shapes]
en: Curly
fr: Bouclé

en: Basic Gallery
fr: Galerie basique

en: Out
fr: Dehors

en: In
fr: Dans

en: Ken Burns Effect
fr: Effet Ken Burns

en: This cover image will replace the background video in case that the video could not be loaded.
fr: Cette image de couverture remplacera la vidéo d’arrière-plan dans le cas où la vidéo ne peut pas être chargée.

en: Play On Mobile
fr: Lire sur mobile

en: YouTube/Vimeo link, or link to video file (mp4 is recommended).
fr: Lien YouTube/Vimeo ou lien vers le fichier vidéo (mp4 est recommandé).

en: Reinstall
fr: Réinstaller

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
fr: Une erreur s’est produite, la version sélectionnée est non valide. Essayez en sélectionnant une version différente.

en: Post
fr: Article

en: File Path: %s
fr: Chemin du fichier : %s

en: Need Help
fr: Besoin d’aide

en: Play Once
fr: Jouer une unique fois

en: Upload SVG
fr: Téléverser un SVG

en: Choose Video
fr: Choisir une vidéo

en: By clicking Sign Up, you agree to Elementor's <a href="%1$s">Terms of Service</a> and <a href="%2$s">Privacy Policy</a>
fr: En cliquant sur Inscription, vous acceptez les <a href="%1$s">conditions d’utilisation</a> et la <a href="%2$s">politique de confidentialité</a> d’Elementor

en: Your Email
fr: Votre e-mail

en: As a beta tester, you’ll receive an update that includes a testing version of Elementor and its content directly to your Email
fr: En tant que bêta-testeur, vous recevrez une mise à jour qui inclut une version de test d’Elementor et le contenu de celui-ci directement dans votre e-mail

en: Get Beta Updates
fr: Obtenir les mises à jour bêta

en: We recommend you only enable this feature if you understand the security risks involved.
fr: Nous vous recommandons d’activer cette fonctionnalité uniquement si vous comprenez les risques de sécurité qu’elle implique.

en: Elementor will try to sanitize the unfiltered files, removing potential malicious code and scripts.
fr: Elementor va essayer de nettoyer les fichiers non filtrés en supprimant les potentiels code et scripts malveillants.

en: Please note! Allowing uploads of any files (SVG & JSON included) is a potential security risk.
fr: Veuillez bien noter ! Autoriser le téléversement de tout fichier (SVG & JSON inclus) constitue un risque potentiel pour la sécurité.

en: <a id="beta-tester-first-to-know" href="%s">Click here</a> to join our first-to-know email updates.
fr: <a id="beta-tester-first-to-know" href="%s">Cliquez ici</a> pour rejoindre les premières annonces de mise à jour par e-mail.

en: Template not exist.
fr: Le modèle n’existe pas.

en: Responsive visibility will take effect only on preview or live page, and not while editing in Elementor.
fr: La visibilité responsive prendra effet uniquement sur l’aperçu ou la page en ligne, et non lors de la modification avec Elementor.

en: Deprecated
fr: Obsolète

en: Font Awesome 5 Migration
fr: Migration Font Awesome 5

en: I acknowledge that some changes may affect my website and that this action cannot be undone.
fr: Je reconnais que certaines modifications peuvent affecter mon site web et que cette action ne peut pas être annulée.

en: I understand that by upgrading to Font Awesome 5,
fr: Je comprends qu’en mettant à niveau vers Font Awesome 5,

en: Hurray! The upgrade process to Font Awesome 5 was completed successfully.
fr: Super ! La mise à niveau vers Font Awesome 5 s’est bien déroulée.

en: Upgrade To Font Awesome 5
fr: Mettre à niveau vers Font Awesome 5

en: This action is not reversible and cannot be undone by rolling back to previous versions.
fr: Cette action n’est pas réversible et ne peut pas être annulée en revenant aux versions précédentes.

en: Please note that the upgrade process may cause some of the previously used Font Awesome 4 icons to look a bit different due to minor design changes made by Font Awesome.
fr: Veuillez noter que le processus de mise à niveau peut provoquer un aspect légèrement différent de certaines icônes Font Awesome 4 utilisées précédemment en raison de modifications mineures apportées à la conception par Font Awesome.

en: By upgrading, whenever you edit a page containing a Font Awesome 4 icon, Elementor will convert it to the new Font Awesome 5 icon.
fr: En mettant à niveau, chaque fois que vous modifiez une page contenant une icône Font Awesome 4, Elementor la convertira en nouvelle icône Font Awesome 5.

en: Access 1,500+ amazing Font Awesome 5 icons and enjoy faster performance and design flexibility.
fr: Accédez à plus de 1 500 icônes Font Awesome 5 et bénéficiez de performances plus rapides et d’une flexibilité de conception.

en: Font Awesome Upgrade
fr: Mise à niveau Font Awesome

en: Font Awesome 4 support script (shim.js) is a script that makes sure all previously selected Font Awesome 4 icons are displayed correctly while using Font Awesome 5 library.
fr: Le script de support Font Awesome 4 (shim.js) est un script permettant de s’assurer que toutes les icônes Font Awesome 4 précédemment sélectionnées s’affichent correctement lors de l’utilisation de la bibliothèque Font Awesome 5.

en: Load Font Awesome 4 Support
fr: Charger le support de Font Awesome 4

en: All Icons
fr: Toutes les icônes

en: Font Awesome - Brands
fr: Font Awesome - Marques

en: Font Awesome - Solid
fr: Font Awesome - Solide

en: Font Awesome - Regular
fr: Font Awesome - Standard

en: Your site's .htaccess file appears to be missing.
fr: Le fichier .htaccess de votre site semble être manquant.

en: Some of your theme files are missing.
fr: Certains fichiers de votre thème sont manquants.

en: Invalid %1$s Format, file not uploaded for security reasons
fr: Format %1$s non valide, fichier non téléversé pour des raisons de sécurité

en: %1$s file is not allowed for security reasons
fr: Les fichiers %1$s ne sont pas autorisés pour des raisons de sécurité

en: The uploaded %1$s file is not supported. Please upload a valid %2$s file
fr: Le fichier %1$s téléversé n’est pas pris en charge. Veuillez téléverser un fichier %2$s valide

en: Don't Show Again
fr: Ne plus afficher

en: Sign Up
fr: S’inscrire

en: Get Pro
fr: Passez Pro

en: Love using Elementor? <a href="%s">Learn how you can build better sites with Elementor Pro.</a>
fr: Vous aimez utiliser Elementor ? <a href="%s">Découvrez comment créer de meilleurs sites avec Elementor Pro.</a>

en: Become a Pro user to upload unlimited font icon folders to your website.
fr: Devenez un utilisateur Pro pour téléverser un nombre illimité de dossiers d’icônes de polices sur votre site web.

en: Upload
fr: Téléverser

en: My Libraries
fr: Mes bibliothèques

en: Icon Library
fr: Bibliothèque d’icônes

en: Click here for preview debug
fr: Cliquez ici pour le débogage de prévisualisation

en: Note that %1$s will be completely removed once %2$s %3$s is released.
fr: Notez que %1$s sera totalement retiré une fois que %2$s %3$s est libéré.

en: It has been replaced by <strong>%1$s</strong>.
fr: Cela a été remplacé par <strong>%1$s</strong>.

en: The <strong>%1$s</strong> widget has been deprecated since %2$s %3$s.
fr: Le widget <strong>%1$s</strong> est obsolète depuis %2$s %3$s.

en: Elementor v2.6 includes an upgrade from Font Awesome 4 to 5. In order to continue using icons, be sure to click "Upgrade".
fr: Elementor v2.6 inclut une mise à niveau de Font Awesome 4 vers 5. Pour continuer à utiliser les icônes, assurez-vous de cliquer sur « Mettre à jour ».

en: Elementor's New Icon Library
fr: Nouvelle bibliothèque d’icônes Elementor

en: Before you enable unfiltered files upload, note that this kind of files include a security risk. Elementor does run a process to remove possible malicious code, but there is still risk involved when using such files.
fr: Avant d’activer le téléversement de fichiers non filtrés, notez que ce type de fichier comporte un risque de sécurité. Elementor exécute un processus pour supprimer les éventuels codes malveillants, mais il y a toujours un risque à utiliser ces fichiers.

en: Document not found.
fr: Document non trouvé.

en: Elementor 2.5 introduces key changes to the layout using CSS Flexbox. Your existing pages might have been affected, please review your page before publishing.
fr: Elementor 2.5 introduit les principales modifications apportées à la mise en page à l’aide de CSS Flexbox. Vos pages existantes peuvent avoir été affectées, veuillez vérifier votre page avant de la publier.

en: Note: Flexbox Changes
fr: Remarque : modifications Flexbox

en: Vertical Orientation
fr: Orientation verticale

en: Offset
fr: Décalage

en: Horizontal Orientation
fr: Orientation horizontale

en: Fixed
fr: Fixe

en: Absolute
fr: Absolu

en: Custom positioning is not considered best practice for responsive web design and should not be used too frequently.
fr: Le positionnement personnalisé n’est pas considéré comme une pratique exemplaire pour la conception de sites web responsive et ne devrait pas être utilisé trop souvent.

en: Please note!
fr: Veuillez noter !

en: Custom Width
fr: Largeur personnalisée

en: Custom Positioning
fr: Positionnement personnalisé

en: Get Help
fr: Obtenir de l’aide

en: Hidden
fr: Masqué

en: Overflow
fr: Débordement

en: Motion Effects
fr: Effets de mouvement

en: Horizontal Align
fr: Alignement horizontal

en: Space Evenly
fr: Espace uniforme

en: Space Around
fr: Espace autour

en: Vertical Align
fr: Alignement vertical

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
fr: Des problèmes au chargement d’Elementor ? Veuillez activer le mode sans échec pour résoudre le problème.

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
fr: Le problème a certainement été causé par un de vos thèmes ou extensions.

en: Note: The ID link ONLY accepts these chars: %s
fr: Note : le lien d’ID accepte uniquement les caractères suivants : %s

en: Choose File
fr: Choisir un fichier

en: External URL
fr: URL externe

en: Order By
fr: Trier par

en: Read More Text
fr: Texte « Lire la suite »

en: Note: This widget only affects themes that use `%s` in archive pages.
fr: Note : ce widget affecte uniquement les thèmes qui utilisent `%s` sur les pages d’archive.

en: Continue reading
fr: Poursuivre la lecture

en: Read More
fr: Lire la suite

en: Location
fr: Emplacement

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
fr: Poursuivre la lecture %s

en: (more&hellip;)
fr: (plus…)

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
fr: Filtrer par catégorie

[ctx: Template Library]
en: All Categories
fr: Toutes les catégories

[ctx: Template Library]
en: Category
fr: Catégorie

[ctx: Template Library]
en: Categories
fr: Catégories

[ctx: Template Library]
en: Templates
fr: Modèles

[ctx: Background Control]
en: Y Position
fr: Position Y

[ctx: Background Control]
en: X Position
fr: Position X

[ctx: Background Control]
en: Custom
fr: Personnaliser

en: Theme Builder is the industry leading all-in-one solution that lets you customize every part of your WordPress theme visually: Header, Footer, Single, Archive & WooCommerce.
fr: Le constructeur de thème est la solution tout-en-un leader du secteur qui vous permet de personnaliser visuellement toutes les parties de votre thème WordPress : en-tête, pied de page, publication unique, archive et WooCommerce.

en: Get Theme Builder
fr: Obtenir le constructeur de thème

en: Popup Builder lets you take advantage of all the amazing features in Elementor, so you can build beautiful & highly converting popups. Go pro and start designing your popups today.
fr: Popup Builder vous permet de profiter de toutes les fonctionnalités étonnantes d’Elementor, pour que vous puissiez créer de magnifiques fenêtres surgissantes hautement convertissantes. Passez pro et commencez à concevoir vos fenêtres surgissantes dès aujourd'hui.

en: Get Popup Builder
fr: Obtenir le constructeur de fenêtre surgissante

en: Popups
fr: Fenêtres surgissantes

en: Theme Builder
fr: Constructeur de thème

en: Theme Templates
fr: Modèles de thème

en: Enable Safe Mode
fr: Activer le mode sans échec

en: Can't Edit?
fr: Impossible de modifier ?

en: Please note! We couldn't deactivate all of your plugins on Safe Mode. Please <a href="%s" target="_blank">read more</a> about this issue.
fr: Veuillez noter ! Nous n'avons pas pu désactiver toutes vos extensions en mode sans échec. Veuillez <a href="%s" target="_blank">lire plus</a> à propos de ce problème.

en: <a href="%s" target="_blank">Click here</a> to troubleshoot
fr: <a href="%s" target="_blank">Cliquez ici</a> pour résoudre les problèmes

en: Still experiencing issues?
fr: Vous avez toujours des problèmes ?

en: Editor successfully loaded?
fr: Éditeur bien chargé ?

en: Disable Safe Mode
fr: Désactiver le mode sans échec

en: Safe Mode ON
fr: Mode sans échec actif

en: Cannot enable Safe Mode
fr: Impossible d'activer le mode sans échec

en: Safe Mode allows you to troubleshoot issues by only loading the editor, without loading the theme or any other plugin.
fr: Le mode sans échec vous permet de résoudre les problèmes en chargeant uniquement l'éditeur, sans charger le thème ni aucune autre extension.

en: Safe Mode
fr: Mode sans échec

en: Please note that you are switching to WordPress default editor. Your current layout, design and content might break.
fr: Veuillez noter que vous basculez vers l’éditeur par défaut de WordPress. Votre mise en page, votre conception et votre contenu actuels risquent de se casser.

en: Continue
fr: Poursuivre

en: Elementor Data Updater
fr: Outil de mise à jour de données Elementor

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
fr: Modèles enregistrés

note: translators: %d: interval
en: Every %d minutes
fr: Toutes les %d minutes

en: %s The database update process is now complete. Thank you for updating to the latest version!
fr: %s Le processus de mise à jour de la base de données est maintenant terminé. Merci d’avoir mis à jour à la dernière version !

en: %s Database update process is running in the background.
fr: %s Le processus de mise à jour de la base de données est exécuté en arrière-plan.

en: %s Your site database needs to be updated to the latest version.
fr: %s La base de données de votre site doit être mise à jour vers la dernière version.

en: Every %d Minutes
fr: Toutes les %d minutes

en: Not Supported
fr: Non pris en charge

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Plugins
fr: Extensions

en: Any Video
fr: N’importe quelle vidéo

en: Current Video Channel
fr: Chaîne de la vidéo actuelle

en: Unmarked Color
fr: Couleur non marquée

en: Stars
fr: Étoiles

en: Outline
fr: Contour

en: Unmarked Style
fr: Style non marqué

en: Rating Scale
fr: Échelle de notation

en: Rating
fr: Notation

en: Star Rating
fr: Notation par étoiles

en: Custom Caption
fr: Légende personnalisée

en: Attachment Caption
fr: Légende du fichier joint

en: Quit
fr: Quitter

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Show / Hide Panel
fr: Afficher/Masquer le panneau

en: Go To
fr: Aller à

en: Redo
fr: Refaire

en: Undo
fr: Défaire

en: Type to find anything in Elementor
fr: Saisissez pour trouver dans Elementor

en: Customizer
fr: Outil de personnalisation

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Homepage
fr: Page d’accueil

en: Create
fr: Créer

en: Disconnect
fr: Déconnecter

en: Disconnected Successfully.
fr: Bien déconnecté.

en: Connected Successfully.
fr: Bien connecté.

en: Connect
fr: Connecter

en: Future
fr: Futur

en: Lazy Load
fr: Chargement différé

en: Enter your URL
fr: Saisissez votre URL

en: Show editing handles when hovering over the element edit button.
fr: Afficher les poignées d’édition lors du survol du bouton de modification des éléments.

en: Editing Handles
fr: Poignées d’édition

note: translators: %d: Breakpoint value
en: Sets the breakpoint between tablet and mobile devices. Below this breakpoint mobile layout will appear (Default: %dpx).
fr: Définit le point de rupture entre les écrans de tablette et de mobile. En dessous de ce point de rupture, la mise en page mobile apparaît (par défaut : %dpx).

note: translators: %d: Breakpoint value
en: Sets the breakpoint between desktop and tablet devices. Below this breakpoint tablet layout will appear (Default: %dpx).
fr: Définit le point de rupture entre les écrans de bureau et de tablette. En dessous de ce point de rupture, la mise en page tablette apparaît (par défaut :%dpx).

en: Welcome to Elementor
fr: Bienvenue sur Elementor

en: Create Your First Post
fr: Créez votre premier article

en: Create Your First Page
fr: Créez votre première page

en: Getting Started
fr: Premiers pas

en: Inner Section
fr: Section interne

en: Once you fill your page with content, this window will give you an overview display of all the page elements. This way, you can easily move around any section, column, or widget.
fr: Une fois votre page remplie avec du contenu, cette fenêtre vous donnera un aperçu de la disposition de tous les éléments de la page. Ainsi, vous pourrez aisément déplacer les différentes sections, colonnes et widgets.

en: Easy Navigation is Here!
fr: La navigation facile est ici !

en: Empty
fr: Vide

en: Navigator
fr: Navigateur

en: Skip
fr: Passer

en: Paste URL or type
fr: Collez ou saisissez votre URL

[ctx: Filter Control]
en: Hue
fr: Ton

en: Debug Bar
fr: Barre de débogage

en: Hide Notification
fr: Masquer la notification

en: Happy To Help
fr: Ravi d’aider

en: You created over 10 pages with Elementor. Great job! If you can spare a minute, please help us by leaving a five star review on WordPress.org.
fr: Vous avez créé plus de 10 pages avec Elementor. Bon travail ! Si vous avez le temps, aidez-nous en laissant un avis de cinq étoiles sur WordPress.org.

en: Congrats!
fr: Félicitations !

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
fr: La barre de débogage ajoute un menu de barre d’administration qui liste tous les modèles qui sont utilisés sur une page en cours de visualisation.

en: Single
fr: Unique

en: All Content
fr: Tout le contenu

en: Style Reset
fr: Réinitialisation du style

en: Style Pasted
fr: Style collé

en: Modest Branding
fr: Marque modeste

en: Video Info
fr: Infos de la vidéo

en: Self Hosted
fr: Auto-hébergée

en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere on the page this form is displayed. This field allows <code>A-z 0-9</code> & underscore chars without spaces.
fr: Veuillez vous assurer que l’ID est unique et non utilisé ailleurs sur la page où ce formulaire est affiché. Ce champs autorise les caractères <code>A-z 0-9</code> et tiret bas sans espace.

en: Button ID
fr: ID du bouton

en: Artwork
fr: Œuvres d’art

en: Mobile Breakpoint
fr: Point de rupture mobile

en: Tablet Breakpoint
fr: Point de rupture tablette

en: Blend Mode
fr: Mode de fusion

en: Got It
fr: J’ai compris

en: Now you can access all editing actions using right click.
fr: Vous pouvez maintenant accéder à toutes les actions de modification en utilisant le clic droit.

en: Meet Right Click
fr: Découvrez le clic droit

en: Copy All Content
fr: Copier tout le contenu

en: Save as a Global
fr: Enregistrer comme global

en: Reset Style
fr: Réinitialiser le style

en: Copy Style
fr: Copier le style

en: Copy
fr: Copier

en: Preview for %s
fr: Prévisualisation pour %s

en: Drag widget here
fr: Glissez un widget ici

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
fr: Filtres CSS

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
fr: Contraste

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
fr: Luminosité

[ctx: Filter Control]
en: Blur
fr: Flou

en: Specify an end time (in seconds)
fr: Spécifier une heure de fin (en secondes)

en: End Time
fr: Heure de fin

en: Specify a start time (in seconds)
fr: Spécifiez une heure de début (en seconde)

en: Start Time
fr: Heure de début

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
fr: Attendez ! Ne désactivez pas Elementor. Vous devez activer Elementor et Elementor Pro pour que l’extension fonctionne.

en: I have Elementor Pro
fr: J’ai Elementor Pro

en: Elementor Debugger
fr: Outil de débogage d’Elementor

en: Back to WordPress Editor
fr: Retour à l’éditeur WordPress

note: translators: %s: Template type label. translators: %s the title of the post type
en: Add New %s
fr: Ajouter un %s

note: translators: %d: Number of rows
en: %d row affected. | %d rows affected.
fr[0]: %d rangée affectée.
fr[1]: %d rangées affectées.

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
fr: Elementor pleine largeur

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
fr: Elementor canevas

en: Opacity
fr: Opacité

en: Something went wrong.
fr: Quelque chose s’est mal passé.

en: Max Width
fr: Largeur max.

en: Templates Help You <span>Work Efficiently</span>
fr: Les modèles vous aident à <span>travailler avec efficacité</span>

en: New Template
fr: Nouveau modèle

note: translators: %s: Element type.
en: Delete %s
fr: Supprimer %s

note: translators: 1: Elementor, 2: Link to plugin review
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
fr: Vous aimez %1$s ? Veuillez nous laisser une note %2$s. Nous apprécions vraiment votre soutien !

en: Knowledge Base
fr: Base de connaissances

en: This template includes the header, full-width content and footer
fr: Ce modèle inclut les en-tête, contenu pleine largeur et pied de page

en: No header, no footer, just Elementor
fr: Aucun en-tête, aucun pied de page, juste Elementor

en: Default Page Template from your theme
fr: Modèle de page par défaut de votre thème

en: Page Layout
fr: Modèle de page

en: Current
fr: Courant

en: Play Video
fr: Lire la vidéo

en: Inline
fr: En ligne

en: Separator
fr: Séparateur

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
fr: Ajoutez des modèles et réutilisez-les sur votre site web. Exportez-les et importez-les facilement vers n’importe quel autre projet, pour un flux de travail optimisé.

note: translators: %s: Template type label.
en: Create Your First %s
fr: Créez votre %s

en: All
fr: Tout

[ctx: Template Library]
en: My Templates
fr: Mes modèles

en: Create Template
fr: Créer un modèle

en: Enter template name (optional)
fr: Saisissez le nom du modèle (facultatif)

en: Name your template
fr: Nommez votre modèle

en: Select the type of template you want to work on
fr: Sélectionnez le type de modèle sur lequel vous souhaitez travailler

en: Choose Template Type
fr: Choisissez le type de modèle

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
fr: Utilisez des modèles pour créer les différentes parties de votre site et réutilisez-les en un clic chaque fois que nécessaire.

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
fr: Les polices personnalisées vous permettent d’ajouter vos polices auto-hébergées et de les utiliser sur vos projets Elementor pour créer un langage de marque unique.

en: Add Your Custom Fonts
fr: Ajoutez vos polices personnalisées

en: Custom Fonts
fr: Polices personnalisées

en: Category
fr: Catégorie

en: More actions
fr: Plus d’actions

en: Search Templates:
fr: Rechercher des modèles :

en: Blocks
fr: Blocs

en: Dynamic
fr: Dynamique

en: This tag has no settings.
fr: Cette étiquette n’a aucun réglage.

[ctx: Border Control]
en: Groove
fr: Rainure

note: translators: %s: Document title
en: %s Settings
fr: Réglages de %s

en: Want to give access only to content?
fr: Voulez-vous donner accès uniquement au contenu ?

en: No access to editor
fr: Aucun accès à l’éditeur

en: Role Excluded
fr: Rôle exclu

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
fr: Gérez ce que vos utilisateurs peuvent modifier dans Elementor

en: Role Manager
fr: Gestionnaire de rôle

en: Fallback
fr: Alternative

en: Featured Image
fr: Image mise en avant

en: Body Style
fr: Style du corps

en: Action not found.
fr: Action non trouvée.

en: Post not found.
fr: Article non trouvé.

en: Token Expired.
fr: Jeton expiré.

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
fr: Définissez combien de diapositives défilent par glissement.

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
fr: Remarque : le fichier joint fixé fonctionne uniquement sur ordinateur.

en: Create New Post
fr: Créer un nouvel article

en: Unknown Error
fr: Erreur inconnue

en: Saving has been disabled until you’re reconnected.
fr: L’enregistrement a été désactivé jusqu’à ce que vous vous soyez reconnecté.

en: Server Error
fr: Erreur serveur

en: Connection Lost
fr: Connexion perdue

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. You can restore the saved data fron the Revisions panel
fr: Il existe une sauvegarde auto de cet article qui est plus récente que la version ci-dessous. Vous pouvez restaurer les données enregistrées depuis le panneau Révisions

en: Restore Auto Saved Data
fr: Restaurer les données auto enregistrées

en: Restore
fr: Restaurer

en: Current Version
fr: Version actuelle

en: Edit Published
fr: Modifier publié

en: Edit Draft
fr: Modifier le brouillon

en: When you turn on privacy mode, YouTube won't store information about visitors on your website unless they play the video.
fr: Lorsque vous activez le mode confidentialité, YouTube ne stocke pas d’information sur les visiteurs de votre site web, à moins qu’ils ne lisent la vidéo.

en: Privacy Mode
fr: Mode confidentialité

en: Enter your shortcode
fr: Saisissez votre code court

en: Enter your image caption
fr: Saisissez votre légende d’image

en: Enter your code
fr: Saisissez votre code

en: Add Your Heading Text Here
fr: Ajoutez votre titre ici

en: Dismiss alert
fr: Rejeter l’alerte

en: Enter your description
fr: Saisissez votre description

en: This is an Alert
fr: Ceci est une alerte

en: Active Icon
fr: Icône active

note: translators: 1: Editing date, 2: Author display name
en: Last edited on %1$s by %2$s
fr: Dernière modification le %1$s par %2$s

note: translators: 1: Saving date, 2: Author display name
en: Draft saved on %1$s by %2$s
fr: Dernier enregistrement le %1$s par %2$s

[ctx: revision date format]
en: M j, H:i
fr: j M, H:i

en: Dismiss
fr: Ignorer

en: View All Revisions
fr: Voir toutes les révisions

en: Have a look
fr: Regardez

en: Keep Editing
fr: Continuer à modifier

en: This is just a draft. Play around and when you're done - click update.
fr: C’est juste un brouillon. Jouez et quand vous avez terminé - cliquez sur mettre à jour.

note: translators: %s: the document title.
en: Hurray! Your %s is live.
fr: Hourra ! Votre %s est en ligne.

en: Submit
fr: Soumettre

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Published
fr: Publié

en: Proceed Anyway
fr: Continuer malgré tout

en: Your browser isn't compatible with all of Elementor's editing features. We recommend you switch to another browser like Chrome or Firefox.
fr: Votre navigateur n’est pas compatible avec toutes les fonctionnalités de modification d’Elementor. Nous vous recommandons de passer à un autre navigateur comme Chrome ou Firefox.

en: Your browser isn't compatible
fr: Votre navigateur n’est pas compatible

en: No Results Found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Please make sure your search is spelled correctly or try a different words.
fr: Veuillez vous assurer que votre recherche est bien épelée ou essayez d’autres mots.

en: No Favorite Templates
fr: Aucun modèle favori

en: You can mark any pre-designed template as a favorite.
fr: Vous pouvez marquer chaque modèle préconçu comme favori.

en: Import Document Settings
fr: Importer les réglages du document

en: Show Panel
fr: Afficher le panneau

en: Dashboard Settings
fr: Réglages du tableau de bord

en: Select File
fr: Sélectionnez un fichier

en: or
fr: ou

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
fr: Glissez & déposez votre fichier modèle .JSON ou .zip

en: Import Template to Your Library
fr: Importer un modèle dans votre bibliothèque

en: Click here
fr: Cliquez ici

en: Want to learn more about the Elementor library?
fr: Envie d’en savoir plus sur la bibliothèque Elementor ?

en: Favorite
fr: Favori

en: Creation Date
fr: Date de création

en: Created By
fr: Créé par

en: Search
fr: Recherche

en: My Favorites
fr: Mes favoris

en: Popular
fr: Populaire

en: Trend
fr: Tendance

en: New
fr: Nouveauté

en: Import Template
fr: Importer un modèle

en: Remove
fr: Retirer

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Drag & Drop
fr: Glisser & déposer

en: Hide Panel
fr: Masquer le panneau

en: Save as Template
fr: Enregistrer comme modèle

en: Save Draft
fr: Enregistrer le brouillon

en: Save Options
fr: Enregistrer les options

en: Publish
fr: Publier

en: Preview Changes
fr: Prévisualiser les modifications

en: Exit To Dashboard
fr: Revenir à l’éditeur WordPress

en: Search Widget:
fr: Widget de recherche :

en: Back to default
fr: Retour à par défaut

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
fr: Ligne en travers

[ctx: Typography Control]
en: Overline
fr: Surligner

[ctx: Typography Control]
en: Underline
fr: Souligner

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
fr: Décoration

en: Unlinked values
fr: Valeurs non liées

en: (opens in a new window)
fr: (ouvre dans une nouvelle fenêtre)

en: News & Updates
fr: Nouveautés & mises à jour

en: Recently Edited
fr: Modifié récemment

en: Create New Page
fr: Créer une nouvelle page

en: Elementor Overview
fr: Vue d’ensemble Elementor

en: Update Elementor Now
fr: Mettre à jour Elementor maintenant

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Access denied.
fr: Accès refusé.

en: Disable Default Fonts
fr: Désactiver les polices par défaut

en: End
fr: Fin

en: Start
fr: Début

en: Type Here
fr: Écrivez ici

en: Reload Page
fr: Recharger la page

en: Your session has expired. Please reload the page to continue editing.
fr: Votre session a expiré. Veuillez recharger la page pour continuer à modifier.

en: Timeout
fr: Expiration

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
fr: Nous sommes désolés, mais quelque chose s’est mal passé. Cliquer sur « En apprendre plus » et suivez chacune des étapes pour rapidement résoudre cela.

en: The preview could not be loaded
fr: La prévisualisation n’a pas pu être chargée

en: Default Colors
fr: Couleurs par défaut

en: Update Notification
fr: Notification de mise à jour

en: Unknown Value
fr: Valeur inconnue

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
fr: Dès que vous travaillez, vous pouvez refaire/annuler toute action que vous avez faite dans l’éditeur.

en: No History Yet
fr: Encore aucun historique

en: Switch to Revisions tab for older versions
fr: Basculer sur l’onglet Révisions pour les anciennes versions

en: Revisions
fr: Révisions

en: Moved
fr: Déplacé

en: Added
fr: Ajouté

en: History
fr: Historique

en: UI Hover Color
fr: Couleur au survol de l’UI

en: UI Color
fr: Couleur d’UI

en: Edited
fr: Modifié

en: Editing Started
fr: Modification commencée

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
fr: Ombre

en: Mute
fr: Muet

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
fr: Choisissez un fichier JSON de modèle Elementor ou une archive .zip de modèles Elementor, puis ajoutez-les à la liste des modèles disponibles dans votre bibliothèque.

en: You can customize the lightbox design by going to: Top-left hamburger icon > Global Settings > Lightbox.
fr: Vous pouvez personnaliser la conception de la visionneuse en allant sur : Icône hamburger supérieure gauche > Réglages généraux > Visionneuse.

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
fr: Ombre du texte

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
fr: Ouvrir tous les liens image dans une visionneuse. La visionneuse fonctionnera automatiquement sur tout lien qui mène à un fichier image.

en: Image Lightbox
fr: Visionneuse d’image

en: Global Settings
fr: Réglages généraux

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
fr: Veuillez noter : nous ne recommandons pas de mettre à jour une version bêta sur des sites en production.

en: Beta Tester
fr: Bêta testeur

en: Turn-on Beta Tester, to get notified when a new beta version of Elementor or Elementor Pro is available. The Beta version will not install automatically. You always have the option to ignore it.
fr: Activez Bêta testeur pour être notifié quand une nouvelle version d’Elementor ou d’Elementor Pro est disponible. La version bêta ne sera pas installée automatiquement. Vous avez toujours l’option de l’ignorer.

en: Become a Beta Tester
fr: Devenez bêta testeur

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
fr: Attention : veuillez sauvegarder votre base de données avant de rétrograder.

en: Rollback Version
fr: Rétrograder de version

note: translators: %s: Elementor version
en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
fr: Vous avez un problème avec la  version %s d’Elementor ?  Revenez à une version antérieure à l’apparition du problème.

en: Version Control
fr: Contrôle de version

en: Switch Editor Loader Method
fr: Permuter de méthode de chargeur d’éditeur

en: Integrations
fr: Intégrations

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
fr: Définit l’espace par défaut entre les widgets (par défaut : 20)

en: Space Between Widgets
fr: Espace entre les widgets

en: Rollback to Previous Version
fr: Rétrograder à la version précédente

en: Animation Delay
fr: Délai d’animation

en: Z-Index
fr: Index-Z

en: Transition Duration
fr: Durée de transition

en: Widgets Space
fr: Espace des widgets

note: translators: %s: Element type.
en: Add %s
fr: Ajouter %s

en: Attention: Importing may override previous settings.
fr: Attention : l’importation peut écraser les réglages précédents.

en: Do you want to also import the document settings of the template?
fr: Souhaitez-vous également importer les réglages de document du modèle ?

en: Add nofollow
fr: Ajouter nofollow

en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Link Options
fr: Options du lien

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
fr: Contour

note: translators: %s: Element name.
en: Edit %s
fr: Modifier %s

note: translators: %s: Element type.
en: Duplicate %s
fr: Dupliquer %s

en: Are you sure you want to reinstall previous version?
fr: Confirmez-vous vouloir réinstaller la version précédente ?

note: translators: %s: WordPress version
en: Elementor requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
fr: Elementor nécessite la version %s ou plus de WordPress. Parce que vous utilisez une version antérieure, l’extension ne fonctionne actuellement pas.

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
fr: Utiliser un CSS interne incorporé dans l’en-tête de la page. Pour résoudre les conflits de configuration du serveur et gérer les environnements de développement.

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
fr: Utilisez des fichiers CSS externes pour toutes les feuilles de style générées. Choisissez ce réglage pour de meilleures performances (recommandé).

en: Internal Embedding
fr: Intégration interne

en: External File
fr: Fichier externe

en: CSS Print Method
fr: Méthode d’impression CSS

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
fr: Pour la résolution de conflits de configuration serveur.

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Status
fr: État

en: Space
fr: Espace

en: Drop Cap
fr: Lettrine

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
fr: Elementor vous permet de masquer le titre de la page. Cela fonctionne pour les thèmes qui ont un sélecteur « h1.entry-title ». Si le sélecteur de votre thème est différent, saisissez-le ci-dessus.

en: Page Title Selector
fr: Sélecteur de titre de page

en: Select
fr: Sélectionner

en: Paste Style
fr: Coller le style

en: Template
fr: Modèle

note: translators: %s: Setting page link
en: Not working? You can set a different selector for the title in the <a href="%s" target="_blank">Settings page</a>.
fr: Ne fonctionne pas ? Vous pouvez définir un sélecteur différent pour le titre dans les <a href="%s" target="_blank">Réglages de la page</a>.

en: Hide Title
fr: Masquer le titre

en: Maintenance Mode ON
fr: Mode maintenance actif

en: Choose Template
fr: Choisissez un modèle

en: Select one or go ahead and <a target="_blank" href="%s">create one</a> now.
fr: Sélectionnez-en un ou <a target="_blank" href="%s">créez-en un</a> maintenant.

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
fr: Pour activer le mode maintenance, vous devez définir un modèle pour la page de maintenance.

en: Edit Template
fr: Modifier le modèle

en: Roles
fr: Rôles

en: Logged In
fr: Connecté

en: Who Can Access
fr: Qui peut accéder

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
fr: Arrive bientôt retourne un code HTTP 200, ce qui signifie que le site est prêt à être indexé.

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
fr: Le mode maintenance retourne un code HTTP 503, de ce fait les moteurs de recherche savent qu’il faudra revenir dans quelques temps. Il n’est pas recommandé d’utiliser ce mode plus de quelques jours.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
fr: Choisissez entre le mode Arrive bientôt (retournant le code HTTP 200) et le mode Maintenance (retournant le code HTTP 503).

en: Coming Soon
fr: Arrive bientôt

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Choose Mode
fr: Sélectionner le mode

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
fr: Définissez la totalité de votre site en mode Maintenance qui signifie que le site est temporairement hors ligne pour maintenance, ou définissez le mode Arrive bientôt qui signifie que le site est hors ligne jusqu’à ce qu’il soit prêt à être lancé.

en: Maintenance Mode
fr: Mode maintenance

en: Bring to Front
fr: Envoyer à l’avant-plan

en: Lightbox
fr: Visionneuse

en: Space Between
fr: Espace entre

en: List
fr: Liste

[ctx: Shapes]
en: Book
fr: Livre

[ctx: Shapes]
en: Split
fr: Fendu

[ctx: Shapes]
en: Arrow
fr: Flèche

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
fr: Motif de vagues

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
fr: Pinceau de vagues

[ctx: Shapes]
en: Waves
fr: Vagues

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
fr: Courbe asymétrique

[ctx: Shapes]
en: Curve
fr: Courbe

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
fr: Opacité du ventilateur

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
fr: Opacité d’inclinaison

[ctx: Shapes]
en: Tilt
fr: Ligne diagonale

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
fr: Triangle asymétrique

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
fr: Pyramides

[ctx: Shapes]
en: Clouds
fr: Nuages

[ctx: Shapes]
en: Drops
fr: Gouttes

[ctx: Shapes]
en: Mountains
fr: Montagnes

en: Invert
fr: Inverser

en: Flip
fr: Retournement

en: Shape Divider
fr: Forme de séparation

en: Navigation Width
fr: Largeur de navigation

en: Hover
fr: Au survol

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
fr: Ajouter votre id personnalisé sans la touche carré. par exemple : mon-id

en: CSS ID
fr: ID de CSS

[ctx: Background Control]
en: Linear
fr: Linéaire

[ctx: Background Control]
en: Second Color
fr: Seconde couleur

[ctx: Background Control]
en: Location
fr: Emplacement

[ctx: Background Control]
en: Gradient
fr: Dégradé

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
fr: Cochez cette case pour désactiver les polices par défaut d’Elementor, et faire en sorte qu’Elementor hérite des polices de votre thème.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
fr: Cochez cette case pour désactiver les couleurs par défaut d’Elementor, et faire en sorte qu’Elementor hérite des couleurs de votre thème.

en: Video Tutorials
fr: Tutoriels vidéo

en: View Elementor Video Tutorials
fr: Voir des tutoriels vidéo d’Elementor

en: View Elementor Documentation
fr: Voir la documentation d’Elementor

en: The `from` and `to` URL's must be different
fr: Les URL « de » et « à » doivent être différentes

en: The `from` and `to` URL's must be valid URL's
fr: Les URL « de » et « à » doivent être valides

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
fr: Saisissez les anciennes et nouvelles URLs de votre installation WordPress pour mettre à jour toutes les données Elementor (pertinent pour les transferts de domaine ou le passage au 'HTTPS').

en: Update Site Address (URL)
fr: Mettre à jour l’adresse du site (URL)

note: translators: %s: Codex URL
en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
fr: <strong>Important :</strong> il est fortement recommandé de <a target="_blank" href="%s">sauvegarder votre base de données</a> avant d’utiliser le remplacement d’URL.

en: Replace URL
fr: Remplacement d’URL

[ctx: System Info]
note: translators: 1: Minimum recommended_memory, 2: Codex URL
en: We recommend setting memory to at least %1$s. For more information, read about <a href="%2$s">how to Increase memory allocated to PHP</a>.
fr: Nous vous recommandons de régler la mémoire au moins à %1$s. Pour plus d’informations, consultez <a href="%2$s">comment augmenter la mémoire allouée à PHP</a>.

note: translators: 1: Human readable time difference, 2: Date
en: %1$s ago (%2$s)
fr: Il y a %1$s (%2$s)

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
fr: j M @ h:i

en: Autosave
fr: Sauvegarde automatique

en: Revision
fr: Révision

note: translators: %s: Codex URL
en: Learn more about <a target="_blank" href="%s">WordPress revisions</a>
fr: En apprendre plus au sujet des <a target="_blank" href="%s">révisions WordPress</a>

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
fr: Il semble que la fonctionnalité de révision après publication n’est pas disponible sur votre site web.

en: Start designing your page and you'll be able to see the entire revision history here.
fr: Commencez à concevoir votre page et vous pourrez voir l’historique de révision complet ici.

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
fr: L’historique des révisions vous permet de sauvegarder les versions précédentes de votre travail et de les restaurer à tout moment.

en: By
fr: Par

en: No Revisions Saved Yet
fr: Encore aucune révision enregistrée

en: Thousand Separator
fr: Séparateur de milliers

[ctx: Background Control]
en: Default
fr: Par défaut

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
fr: Le CSS personnalisé vous permet d’ajouter du code CSS à n’importe quel widget et d’avoir le rendu en direct dans l’éditeur.

en: Meet Our Custom CSS
fr: Découvrez nos CSS personnalisés

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisé

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
fr: Avec cette fonctionnalité, vous pouvez enregistrer un widget comme global, puis l’ajouter à plusieurs zones. Toutes les zones seront modifiables à partir d’un seul endroit.

en: Meet Our Global Widget
fr: Découvrez notre widget global

en: Go Pro
fr: Passer à la version Pro

en: Get more with Elementor Pro
fr: Obtenez plus avec Elementor Pro

en: Off
fr: Arrêt

en: On
fr: Marche

en: Extra Large
fr: Très grand

en: Extra Small
fr: Très petit

en: Styles set in Elementor are saved in CSS files in the uploads folder. Recreate those files, according to the most recent settings.
fr: Les styles définis dans Elementor sont enregistrés dans des fichiers CSS dans le dossier uploads. Recréez ces fichiers, en fonction des réglages les plus récents.

en: Regenerate Files
fr: Régénérer les fichiers

en: Regenerate CSS
fr: Régénérer le CSS

en: Improve Elementor
fr: Améliorer Elementor

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
fr: Données non valides : l’ID du modèle ne peut pas être le même que le modèle en cours de modification. Veuillez en choisir un autre.

en: Skin
fr: Habillage

en: Descending order
fr: Ordre décroissant

en: Ascending order
fr: Ordre croissant

en: Attention: We are going to DELETE ALL CONTENT from this page. Are you sure you want to do that?
fr: Attention : vous êtes sur le point de supprimer tout le contenu de cette page. Confirmez-vous vouloir faire cela ?

en: Delete All Content
fr: Supprimer tout le contenu

en: %s are disabled
fr: %s sont désactivés

en: Update changes to page
fr: Mettre à jour les modifications apportées à la page

en: No thanks
fr: Non merci

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
fr: Saisissez le sélecteur de l’élément parent auquel s’étendront les sections (ex: #primary/.wrapper /main etc.). Laissez vide pour adapter à la largeur de la page.

en: Stretched Section Fit To
fr: Section étirée ajustée à

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
fr: Définit la largeur par défaut de la zone de contenu (par défaut : 1140)

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
fr: Étire la section en pleine largeur en utilisant JS.

en: Stretch Section
fr: Étirer la section

en: Learn more.
fr: En savoir plus.

en: Reverse Columns
fr: Inverser les colonnes

en: Default Preview
fr: Aperçu par défaut

en: Link values together
fr: Lier les valeurs ensemble

en: Shortcode
fr: Code court

en: Remote
fr: Distant

en: Import Now
fr: Importer maintenant

en: Import Templates
fr: Importer des modèles

en: Export Template
fr: Exporter un modèle

en: (no title)
fr: (sans titre)

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
fr: Aucun modèle trouvé dans la corbeille

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
fr: Aucun modèle trouvé

[ctx: Template Library]
en: Search Template
fr: Rechercher un modèle

[ctx: Template Library]
en: View Template
fr: Voir le modèle

[ctx: Template Library]
en: All Templates
fr: Tous les modèles

[ctx: Template Library]
en: New Template
fr: Nouveau modèle

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
fr: Modifier le modèle

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
fr: Ajouter un nouveau modèle

[ctx: Template Library]
en: Add New
fr: Ajouter

[ctx: Template Library]
en: Template
fr: Modèle

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
fr: La bibliothèque Elementor se met à jour automatiquement chaque jour. Vous pouvez également la mettre à jour manuellement en cliquant sur le bouton sync.

en: Sync Library
fr: Synchroniser la librairie

en: Tools
fr: Outils

en: Are you sure you want to delete this template?
fr: Voulez vous vraiment supprimer ce modèle ?

en: Delete Template
fr: Supprimer le modèle

note: translators: %s: Template type.
en: Save Your %s to Library
fr: Enregistrez votre %s dans la bibliothèque

en: The following error(s) occurred while processing the request:
fr: Les erreurs suivantes se sont produites lors du traitement de la requête :

en: An error occurred
fr: Une erreur s’est produite

en: This is where your templates should be. Design it. Save it. Reuse it.
fr: Ceci est le lieu où vos modèles doivent être. Créez les, enregistrez les, réutilisez les.

en: Haven’t Saved Templates Yet?
fr: Vous n’avez pas encore de modèles enregistrés ?

en: Enter Template Name
fr: Saisissez le nom du modèle

en: Your designs will be available for export and reuse on any page or website
fr: Vos designs pourront être exportés et réutilisés pour toute page ou site.

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
fr: Restez connectés ! D’autres modèles encore plus incroyables seront bientôt disponibles.

en: Back to Library
fr: Retour à la bibliothèque

en: Insert
fr: Insérer

en: My Templates
fr: Mes modèles

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Close
fr: Fermer

en: Saved Templates
fr: Modèles enregistrés

en: Template Library
fr: Bibliothèque de modèles

en: Select your Structure
fr: Sélectionnez votre structure

en: Add Template
fr: Ajouter un modèle

[ctx: System Info]
note: translators: %s: Codex URL
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
fr: Pour modifier le code source de votre thème, nous vous recommandons d’utiliser un <a href="%s">thème enfant</a>.

en: Learn More
fr: En savoir plus

en: Hover Animation
fr: Animation de survol

[ctx: Background Control]
en: Contain
fr: Contenir

en: Fast
fr: Rapide

en: Slow
fr: Lent

en: Submit & Deactivate
fr: Soumettre & désactiver

en: Disable Default Colors
fr: Désactiver les couleurs par défaut

en: Default Fonts
fr: Polices par défaut

en: Color Palettes
fr: Palettes de couleurs

en: Entrance Animation
fr: Animation d’entrée

en: You can enable it from the <a href="%s" target="_blank">Elementor settings page</a>.
fr: Vous pouvez les activer depuis <a href="%s" target="_blank">la page des réglages d’Elementor</a>.

[ctx: Box Shadow Control]
en: Inset
fr: Position interne

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
fr: Ombre de boîte

en: Spread
fr: Diffuser

en: Blur
fr: Flou

en: Skip & Deactivate
fr: Passer & désactiver

en: Aside
fr: De côté

en: Testimonial
fr: Témoignage

en: Official Color
fr: Couleur officielle

en: Rounded
fr: Arrondi

en: Social Icons
fr: Icônes réseaux sociaux

en: My Skill
fr: Ma compétence

en: Username
fr: Identifiant

en: Play Counts
fr: Nombre de lectures

en: Comments
fr: Commentaires

en: Share Button
fr: Bouton de partage

en: Download Button
fr: Bouton de téléchargement

en: Like Button
fr: Bouton J’aime

en: Buy Button
fr: Bouton acheter

en: Visual Player
fr: Lecteur visuel

en: Background Overlay
fr: Superposition d’arrière-plan

en: Extended
fr: Étendre

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
fr: Si vous avez un moment, veuillez partager la raison pour laquelle vous désactivez Elementor :

en: Quick Feedback
fr: Retour rapide

en: Please share the reason
fr: Veuillez partager la raison

en: Other
fr: Autre

en: It's a temporary deactivation
fr: C’est une désactivation temporaire

en: I couldn't get the plugin to work
fr: Je n’ai pas réussi à faire fonctionner l’extension

en: Please share which plugin
fr: Veuillez partager quelle extension

en: I found a better plugin
fr: J’ai trouvé un meilleure extension

en: I no longer need the plugin
fr: Je n’ai plus besoin de cette extension

en: Update Now
fr: Mettre à jour maintenant

note: translators: %s: Elementor version
en: View Elementor version %s details
fr: Voir les détails de la version %s d’Elementor

note: translators: 1: Details URL, 2: Accessibility text, 3: Version number, 4: Update URL, 5: Accessibility text
en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
fr: Une nouvelle version d’Elementor Page Builder est disponible. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">Voir les détails de la version %3$s</a> ou <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">mettre à jour maintenant</a>.

en: Custom URL
fr: URL personnalisée

en: Paste
fr: Coller

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Wider
fr: Plus large

en: General
fr: Général

en: Intro Byline
fr: Intro par ligne

en: Spacing
fr: Espacement

en: Outside
fr: À l’extérieur

en: Inside
fr: À l’intérieur

en: Additional Options
fr: Options supplémentaires

en: Arrows and Dots
fr: Flèches et points

en: Left Border Width
fr: Largeur de la bordure gauche

en: Animation Duration
fr: Durée de l’animation

en: Image Stretch
fr: Étirer l’image

en: Image Carousel
fr: Carrousel d’images

en: Animation Speed
fr: Vitesse d’animation

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
fr: Vous pouvez recadrer la taille de l’image d’origine à n’importe quelle taille personnalisée. Vous pouvez également définir une valeur unique pour la hauteur ou la largeur afin de conserver le rapport de taille d’origine.

en: You must call 'the_content' function in the current template, in order for Elementor to work on this page.
fr: Vous devez appeller la fonction 'the_content' dans le modèle actuel pour qu’Elementor fonctionne sur cette page.

en: Sorry, the content area was not found in your page.
fr: Désolé, la zone de contenu n’a pas été trouvée dans votre page.

en: Controls Color
fr: Contrôle la couleur

en: Intro Portrait
fr: Portrait d’intro

en: Intro Title
fr: Titre d’intro

en: Loop
fr: Boucle

en: Video Options
fr: Options vidéo

en: Video
fr: Vidéo

en: Display
fr: Affichage

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
fr: ImageMagick ou GD ne sont pas installés et/ou activés sur le serveur. Une de ces bibliothèques est nécessaire pour que WordPress puisse redimensionner les images. Veuillez contacter l’administrateur de votre serveur afin qu’il les active avant de continuer.

en: Insert Media
fr: Insérez un média

note: translators: %s: The number of images.
en: %s Images Selected
fr: %s images sélectionnées

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
fr: Dimension de l’image

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
fr: Personnalisé

[ctx: Border Control]
en: Dashed
fr: Tirets

[ctx: Border Control]
en: Dotted
fr: Pointillés

[ctx: Border Control]
en: Solid
fr: Continue

en: No Images Selected
fr: Aucune image sélectionnée

en: Fade
fr: Fondu

en: Effect
fr: Effet

en: Are you sure you want to reset this gallery?
fr: Confirmez-vous vouloir réinitialiser cette galerie ?

[ctx: Image Size Control]
en: Full
fr: Entière

en: Reset Gallery
fr: Réinitialiser la galerie

en: Vertical Alignment
fr: Alignement vertical

en: Infinite Loop
fr: Boucle infinie

en: Dots
fr: Points

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
fr: Taille de l’image

[ctx: Typography Control]
en: None
fr: Aucun

en: Title HTML Tag
fr: Balise HTML de titre

en: This is the heading
fr: Ceci est le titre

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
fr: Ajoutez votre classe personnalisée sans le point. Ex : ma-classe

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
fr: La liste des polices utilisées si la police choisie n’est pas disponible.

en: Default Generic Fonts
fr: Polices génériques par défaut

en: Pojo Themes
fr: Thèmes Pojo

en: Form
fr: Formulaire

[ctx: System Info]
en: We recommend to use php 5.4 or higher
fr: Nous recommandons d’utiliser php 5.4 ou supérieur

en: Elements
fr: Éléments

note: Description of the plugin
en: The most advanced frontend drag & drop page builder. Create high-end, pixel perfect websites at record speeds. Any theme, any page, any design.
fr: Le constructeur de page par glisser-déposer le plus avancé. Créez des sites web haut de gamme aux pixels parfaits à la vitesse de l’éclair. N’importe quel thème, n’importe quelle page, n’importe quelle conception.

en: Settings
fr: Réglages

[ctx: Typography Control]
en: Italic
fr: Italique

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
fr: Capitaliser

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
fr: Minuscule

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
fr: Majuscule

en: Play Icon
fr: Icône de lecture

en: Image Overlay
fr: Superposition d’image

en: Player Controls
fr: Contrôles du lecteur

en: Suggested Videos
fr: Vidéos suggérées

en: Aspect Ratio
fr: Ratio d’aspect

en: Toggle Content
fr: Contenu de va-et-vient

en: Toggle Title
fr: Titre de va-et-vient

en: Toggle #2
fr: Va-et-vient #2

en: Toggle #1
fr: Va-et-vient #1

en: Toggle Items
fr: Éléments de va-et-vient

en: Toggle
fr: Va-et-vient

en: Text Editor
fr: Éditeur de texte

en: Tab Content
fr: Contenu de l’onglet

en: Tab Title
fr: Titre de l’onglet

en: Tab #2
fr: Onglet #2

en: Tab #1
fr: Onglet #1

en: Tabs Items
fr: Éléments d’onglet

en: Tabs
fr: Onglets

en: Pause on Hover
fr: Pause au survol

en: Autoplay Speed
fr: Vitesse de lecture automatique

en: Arrows
fr: Flèches

en: Slide
fr: Diapositive

en: Choose Sidebar
fr: Choisissez la colonne latérale

en: No sidebars were found
fr: Aucune colonne latérale n’a été trouvée

en: Sidebar
fr: Colonne latérale

en: Title Style
fr: Style du titre

en: Web Designer
fr: Concepteur web

en: e.g. Web Designer
fr: ex : concepteur web

en: Inner Text
fr: Texte interne

en: Display Percentage
fr: Afficher le pourcentage

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Progress Bar
fr: Barre de progression

en: For Example: About
fr: Par exemple : à propos

en: The ID of Menu Anchor.
fr: L’ID de l’ancre de menu.

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
fr: Cet ID sera l’ID CSS que vous devrez utiliser sur votre propre page, sans #.

en: Anchor
fr: Ancre

en: Menu Anchor
fr: Ancre de menu

en: Image Position
fr: Position de l’image

en: Image Spacing
fr: Espacement de l’image

en: Image Size
fr: Taille de l’image

en: Image Box
fr: Boîte d’image

en: Icon Hover
fr: Survol de l’icône

en: Border Width
fr: Largeur de la bordure

en: Rotate
fr: Rotation

en: Secondary Color
fr: Couleur secondaire

en: Primary Color
fr: Couleur principale

en: Square
fr: Carré

en: Circle
fr: Cercle

en: Shape
fr: Forme

en: Framed
fr: Encadré

en: Stacked
fr: Rempli

en: Text Indent
fr: Retrait du texte

en: List Item
fr: Élément de liste

en: List Item #3
fr: Élément de liste #3

en: List Item #2
fr: Élément de liste #2

en: List Item #1
fr: Élément de liste #1

en: Icon List
fr: Liste d’icône

en: Icon Spacing
fr: Espacement de l’icône

en: Icon Box
fr: Boîte d’icône

en: HTML Code
fr: Code HTML

en: HTML Tag
fr: Balise HTML

en: Enter your title
fr: Saisissez votre titre

en: Heading
fr: Titre

en: London Eye, London, United Kingdom
fr: London Eye, Londres, Royaume-Uni

en: Map
fr: Carte

en: Caption
fr: Légende

en: Random
fr: Aléatoire

en: Media File
fr: Fichier média

en: Attachment Page
fr: Page de pièce-jointe

en: Add Images
fr: Ajouter des images

en: Image Gallery
fr: Galerie d’images

en: Gap
fr: Écart

en: Color
fr: Couleur

en: Weight
fr: Graisse

en: Spacer
fr: Espaceur

en: Divider
fr: Séparateur

en: Number
fr: Nombre

en: Cool Number
fr: Numéro cool

en: Number Suffix
fr: Suffixe du nombre

en: Number Prefix
fr: Préfixe du nombre

en: Ending Number
fr: Nombre de fin

en: Starting Number
fr: Nombre de départ

en: Counter
fr: Compteur

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Slides to Scroll
fr: Diapositives à faire défiler

en: Slides to Show
fr: Diapositives à afficher

en: Choose Image
fr: Choisissez une image

en: Border
fr: Bordure

en: After
fr: Après

en: Before
fr: Avant

en: Icon Position
fr: Position de l’icône

en: Icon
fr: Icône

en: Size
fr: Taille

en: Justified
fr: Justifié

en: Alignment
fr: Alignement

en: Large
fr: Grand

en: Medium
fr: Moyen

en: Small
fr: Petit

en: Button
fr: Bouton

en: Edit
fr: Modifier

en: Hide On Mobile
fr: Masquer sur mobile

en: Hide On Tablet
fr: Masquer sur tablette

en: Hide On Desktop
fr: Masquer sur ordinateur

en: Border Radius
fr: Rayon de bordure

en: Title
fr: Titre

en: Background Color
fr: Couleur de l’arrière-plan

en: Hide
fr: Masquer

en: Show
fr: Afficher

en: Dismiss Button
fr: Bouton annuler

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
fr: Je suis une description. Cliquez sur le bouton modifier pour changer ce texte.

en: Title & Description
fr: Titre & description

en: Warning
fr: Avertissement

en: Success
fr: Succès

en: Alert
fr: Alerte

en: Active Color
fr: Couleur active

en: Border Color
fr: Couleur de bordure

en: View
fr: Vue

en: Accordion Content
fr: Contenu d’accordéon

en: Accordion Title
fr: Titre d’accordéon

en: Accordion #2
fr: Accordéon #2

en: Accordion #1
fr: Accordéon #1

en: Accordion Items
fr: Éléments d’accordéon

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Sure! I'd love to help
fr: Évidemment ! J’adorerais aider

en: Love using Elementor? Become a super contributor by opting in to our non-sensitive plugin data collection and to our updates. We guarantee no sensitive data is collected.
fr: Vous aimez utiliser Elementor ? Devenez un super contributeur en acceptant notre collecte de données non sensibles de l’extension et pour nos mises à jour. Nous garantissons qu’aucune donnée sensible n’est collectée.

en: You don't have permissions to download this file
fr: Vous n’avez pas le droits suffisants pour télécharger ce fichier

en: Download System Info
fr: Téléchargez les informations du système

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
fr: Vous pouvez copier les informations ci-dessous avec Ctrl+C/Ctrl +V :

en: Copy & Paste Info
fr: Copier & coller les informations

en: System Info
fr: Informations système

en: Name
fr: Nom

en: Themes
fr: Thèmes

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: Exclude Roles
fr: Exclure des rôles

en: Post Types
fr: Types de contenu

en: General Settings
fr: Réglages généraux

en: Accent Text
fr: Texte d’accentuation

en: Body Text
fr: Texte de corps

en: Secondary Headline
fr: Titres secondaires

en: Primary Headline
fr: Titres principaux

en: Accent
fr: Accentué

en: Text
fr: Texte

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Primary
fr: Principal

en: Basic
fr: Basique

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Content Position
fr: Position du contenu

en: Middle
fr: Milieu

en: Stretch
fr: Etirée

en: Column Position
fr: Position de la colonne

en: Minimum Height
fr: Hauteur minimum

en: Min Height
fr: Hauteur min.

en: Fit To Screen
fr: Adapté à l’écran

en: Height
fr: Hauteur

en: Wide
fr: Large

en: Narrow
fr: Étroit

en: No Gap
fr: Aucun écart

en: Columns Gap
fr: Écart de colonnes

en: Content Width
fr: Largeur du contenu

en: Full Width
fr: Pleine largeur

en: Boxed
fr: Encadré

en: Width
fr: Largeur

en: Layout
fr: Mise en page

en: Add New Column
fr: Ajouter une nouvelle colonne

en: Column Width
fr: Largeur de colonne

en: CSS Classes
fr: Classes CSS

en: Padding
fr: Marge interne

en: Margin
fr: Marge

en: Center
fr: Centré

en: Text Align
fr: Alignement du texte

en: Link Hover Color
fr: Couleur du lien au survol

en: Link Color
fr: Couleur du lien

en: Heading Color
fr: Couleur du titre

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Typography
fr: Typographie

en: Removed
fr: Retiré

en: Column
fr: Colonne

en: Advanced
fr: Avancé

en: Content
fr: Contenu

en: Columns
fr: Colonnes

en: About Elementor
fr: À propos d’Elementor

en: Revision History
fr: Historique des révisions

en: Soon
fr: Bientôt

en: Colors
fr: Couleurs

en: Please note: All unsaved changes will be lost.
fr: Veuillez noter : toutes les modifications non enregistrées seront perdues.

en: Saved
fr: Enregistré

en: Go Back
fr: Retour

en: Take Over
fr: Prendre le contrôle

en: Cancel
fr: Annuler

note: translators: %s: User name.
en: %s has taken over and is currently editing. Do you want to take over this page editing?
fr: %s a pris le contrôle et est en cours de modification. Voulez-vous prendre le contrôle de la modification de cette page ?

note: translators: %s: Template type.
en: Are you sure you want to remove this %s?
fr: Confirmez-vous vouloir supprimer ce %s ?

en: More Palettes
fr: Plus de palettes

en: Color Palette
fr: Palette de couleur

en: Apply
fr: Appliquer

en: Discard
fr: Jeter

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Tablet
fr: Tablette

en: Desktop
fr: Ordinateur

en: Responsive Mode
fr: Mode responsive

en: View Page
fr: Voir la page

en: Widgets Panel
fr: Panneau des widgets

en: Search Widget...
fr: Rechercher un widget…

en: Add New Section
fr: Ajouter une nouvelle section

en: Loading
fr: Chargement

en: Add Item
fr: Ajouter un élément

en: Delete
fr: Effacer

en: Select Icon
fr: Sélectionnez une icône

en: Custom
fr: Personnalisé

[ctx: Typography Control]
en: Typography
fr: Typographie

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
fr: Espacement des lettres

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
fr: Hauteur de ligne

[ctx: Typography Control]
en: Transform
fr: Transformation

[ctx: Typography Control]
en: Weight
fr: Graisse

[ctx: Typography Control]
en: Family
fr: Famille

[ctx: Typography Control]
en: Size
fr: Taille

[ctx: Border Control]
en: Color
fr: Couleur

[ctx: Border Control]
en: Width
fr: Largeur

en: Dashed
fr: Tirets

en: Dotted
fr: Pointillés

en: Solid
fr: Solide

en: None
fr: Aucun

[ctx: Border Control]
en: Border Type
fr: Type de bordure

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
fr: Rappel d’arrière-plan

[ctx: Background Control]
en: Video Link
fr: Lien de la vidéo

[ctx: Background Control]
en: Cover
fr: Couvrir

[ctx: Background Control]
en: Size
fr: Taille

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
fr: Répéter verticalement

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
fr: Répéter horizontalement

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
fr: Non-répété

[ctx: Background Control]
en: Repeat
fr: Répéter

[ctx: Background Control]
en: Fixed
fr: Fixe

[ctx: Background Control]
en: Scroll
fr: Défilement

[ctx: Background Control]
en: Attachment
fr: Fichier joint

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
fr: Inférieur droit

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
fr: Inférieur centre

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
fr: Inférieur gauche

[ctx: Background Control]
en: Center Right
fr: Centre droit

[ctx: Background Control]
en: Center Center
fr: Centre centré

[ctx: Background Control]
en: Center Left
fr: Centre gauche

[ctx: Background Control]
en: Top Right
fr: Supérieur droit

[ctx: Background Control]
en: Top Center
fr: Supérieur centré

[ctx: Background Control]
en: Top Left
fr: Supérieur gauche

[ctx: Background Control]
en: Background Image
fr: Image d’arrière-plan

[ctx: Background Control]
en: Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan

[ctx: Background Control]
en: Color
fr: Couleur

[ctx: Background Control]
en: Background Type
fr: Type d’arrière-plan

[ctx: Background Control]
en: Width
fr: Largeur

[ctx: Background Control]
en: Classic
fr: Classique

en: System
fr: Système

en: Link
fr: Lien

en: Left
fr: Gauche

en: Bottom
fr: Bas

en: Right
fr: Droite

en: Top
fr: Haut

en: Default
fr: Par défaut

en: Clear
fr: Effacer

en: Edit with Elementor
fr: Modifier avec Elementor

en: &#8592; Back to WordPress Editor
fr: &#8592; Basculer vers l’éditeur WordPress

note: translators: %s: PHP version
en: Elementor requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
fr: Elementor nécessite la version %s ou supérieure de PHP, l’extension ne fonctionne actuellement pas.
