Plugins - Site Kit by Google - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (173 entries)

en: A/B or multivariate testing
fr: Test A/B ou multivariable

en: AMP Mode
fr: Mode AMP

en: AMP experiment JSON not set.
fr: Format JSON de l'expérience AMP non défini.

en: Activate %s
fr: Activer %s

en: Active Modules
fr: Modules actifs

en: AdSense account ID
fr: Identifiant du compte AdSense

en: AdSense account ID not set.
fr: Identifiant du compte Adsense non défini.

en: AdSense account status
fr: État du compte Adsense

en: AdSense account status not set.
fr: État du compte Adsense non défini.

en: AdSense client ID
fr: Identifiant du client AdSense

en: AdSense client ID not set.
fr: Identifiant du client AdSense non défini.

en: AdSense snippet placed
fr: Extrait de code AdSense inséré

en: Additional permissions are required to create a new Tag Manager container on your behalf.
fr: Des autorisations supplémentaires sont requises pour créer un nouveau conteneur Tag Manager pour vous.

en: An internal error occurred while trying to activate the module.
fr: Une erreur interne s’est produite lors de l’activation du module.

en: An internal error occurred while trying to deactivate the module.
fr: Une erreur interne s'est produite lors de la désactivation du module.

en: Analytics account ID
fr: Identifiant du compte Google Analytics

en: Analytics account ID not set.
fr: Identifiant de compte Google Analytics non défini.

en: Analytics internal web property ID not set.
fr: Identifiant de propriété Web interne Google Analytics non défini.

en: Analytics module needs to be configured.
fr: Le module Google Analytics doit être configuré.

en: Analytics property ID
fr: Identifiant de la propriété Google Analytics

en: Analytics property ID not set.
fr: Identifiant de propriété Google Analytics non défini.

en: Analytics provisioning requires connecting via the Site Kit Service.
fr: Le provisionnement de Google Analytics nécessite une connexion via le service Site Kit.

en: Analytics snippet placed
fr: Extrait de code Google Analytics inséré

en: Analytics view ID
fr: Identifiant de vue Google Analytics

en: Analytics view ID not set.
fr: Identifiant de vue Google Analytics non défini.

en: Audience overview
fr: Présentation de l’audience

en: Authenticated
fr: Authentifié

en: Click here
fr: Cliquez ici

en: Connect your site to Google Search Console.
fr: Connectez votre site à la Google Search Console.

en: Connected through OAuth client credentials
fr: Connecté avec les identifiants du client OAuth

en: Connected through site credentials
fr: Connecté avec les identifiants du site

en: Connected user count
fr: Nombre d'utilisateurs connectés

en: Create free A/B tests that help you drive metric-based design solutions to your site.
fr: Créez des tests A/B gratuits pour concevoir des solutions basées sur des statistiques pour votre site.

en: Create tags without updating code
fr: Créez des tags sans avoir à mettre à jour votre code

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Data to set.
fr: Données à configurer.

en: Description of the module.
fr: Description du module.

en: Dismiss
fr: Ignorer

en: Earn money by placing ads on your website. It’s free and easy.
fr: Gagnez de l’argent en diffusant des annonces sur votre site Web. C’est simple et gratuit.

en: Error Activating
fr: Erreur lors de l’activation

en: Error adding the site to Search Console.
fr: Erreur lors de l’ajout du site à la Search Console.

en: Get a deeper understanding of your customers. Google Analytics gives you the free tools you need to analyze data for your business in one place.
fr: Apprenez à mieux connaître vos clients. Google Analytics centralise les outils gratuits dont vous avez besoin pour analyser les données pour votre entreprise.

en: Get to know your customers.
fr: Apprenez-en plus sur vos clients.

en: Go to AdSense
fr: Accéder à AdSense

en: Google Analytics user opt-out added via Site Kit by Google
fr: Google Analytics désactivé par l'utilisateur via Site Kit by Google

en: Google PageSpeed Insights gives you metrics about performance, accessibility, SEO and PWA.
fr: Google PageSpeed Insights vous donne accès à des statistiques sur les performances, l'accessibilité, le référencement naturel de votre site Web, ainsi que sur les progressive web apps.

en: Google Search Console and helps you understand how Google views your site and optimize its performance in search results.
fr: La Google Search Console vous aide à comprendre comment Google voit votre site et à optimiser ses performances dans les résultats de recherche.

en: Google Site Verification allows you to manage ownership of your site.
fr: Le système de validation de site Google vous permet de gérer la propriété de votre site.

en: Google client not set up correctly.
fr: Le client Google n’a pas été configuré correctement.

en: Google service identified by %s does not exist.
fr: Le service Google identifié par %s n’existe pas.

en: Google services not set up correctly.
fr: Les services Google n’ont pas été configurés correctement.

en: Hello world!
fr: Bonjour tout le monde !

en: Home
fr: Accueil

en: Identifier for the module.
fr: Identifiant du module.

en: Improvement tracking
fr: Suivi des améliorations

en: Increase your CTR.
fr: Augmentez votre CTR.

en: Intelligent, automatic ad placement
fr: Insertion d’annonces automatique et intelligente

en: Internal error that the Google login redirect failed.
fr: Erreur interne : échec de la redirection de la connexion Google.

en: Invalid datapoint request.
fr: Demande de point de données non valide.

en: Invalid datapoint.
fr: Point de données non valide.

en: Invalid date range.
fr: Plage de dates non valide.

en: Invalid module slug %s.
fr: Slug de module non valide %s.

en: Invalid module slug.
fr: Slug de module non valide.

en: Invalid nonce.
fr: Nonce non valide.

en: Learn more about your website’s performance.
fr: En savoir plus sur les performances de votre site Web

en: List of request objects.
fr: Liste des objets de requête.

en: List of slugs of other modules depending on the module.
fr: Liste des slugs d’autres modules qui dépendent du module.

en: List of slugs of other modules that the module depends on.
fr: Liste des slugs d’autres modules dont lesquels le module dépend.

en: Looks like the URL of your site has changed. In order to continue using Site Kit, you’ll need to reconnect, so that your plugin settings are updated with the new URL.
fr: L'URL de votre site semble avoir changé. Vous devrez rétablir la connexion pour continuer à utiliser Site Kit, afin que les paramètres de votre plug-in prennent en compte la nouvelle URL.

en: Looks like the verification token for your site is missing.
fr: Il semble que le jeton de validation de votre site soit absent.

en: Looks like there is no Search Console property for your site.
fr: Il semble qu'il n'y ait pas de propriété Search Console pour votre site.

en: Looks like your site is not allowed access to Google account data and can’t display stats in the dashboard.
fr: Il semble que votre site ne soit pas autorisé à accéder aux données de votre compte Google et qu'il ne puisse pas afficher de statistiques dans le tableau de bord.

en: Marketing Platform
fr: Plate-forme de marketing

en: Meanwhile, we recommend deactivating it in the network and re-activating it for an individual site.
fr: Pour l’heure, nous vous recommandons de le désactiver sur le réseau et de l’activer à nouveau pour un site particulier.

en: Missing request data.
fr: Données de requêtes manquantes.

en: Missing settings data.
fr: Données de paramètres manquantes.

en: Module cannot be activated because of inactive dependency %s.
fr: Le module ne peut pas être activé en raison d'une dépendance inactive (%s).

en: Module cannot be deactivated because deactivation of dependant %s failed.
fr: Le module ne peut pas être désactivé, car la désactivation de %s, dont il dépend, a échoué.

en: Module data point to address.
fr: Point de données du module à adresser.

en: Module does not support settings.
fr: Le module n'est pas compatible avec les paramètres.

en: Monetize Your Site.
fr: Monétisez votre site.

en: Monetize your website
fr: Monétisez votre site Web

en: Name of the module.
fr: Nom du module.

en: No
fr: Non

en: No account found for given container
fr: Compte introuvable pour le conteneur spécifié

en: None
fr: Aucun

en: Not Connected
fr: Non connecté

en: Not authenticated
fr: Non authentifié

en: Not connected
fr: Non connecté

en: Optimize ID
fr: Identifiant Optimize

en: Optimize ID not set.
fr: Identifiant Optimize non défini.

en: Owner ID.
fr: ID du propriétaire.

en: Owner login.
fr: Connexion du propriétaire.

en: PHP Version
fr: Version PHP

en: Primary
fr: Principal

en: Probability and confidence calculations
fr: Calculs de la probabilité et de l’intervalle de confiance

en: Reconnect
fr: Reconnecter

en: Reference Site URL
fr: URL du site de référence

en: Request parameter %1$s is not one of %2$s
fr: Le paramètre de requête %1$s ne fait pas partie de %2$s

en: Request parameter is empty: %s.
fr: Paramètres de requête vide : %s.

en: Required scopes
fr: Fonctionnalités requises

en: Search Console property
fr: Propriété Search Console

en: Secondary
fr: Secondaire

[ctx: Service name]
en: AdSense
fr: Google AdSense

[ctx: Service name]
en: Analytics
fr: Google Analytics

en: Settings
fr: Paramètres

en: Settings to set.
fr: Paramètres à définir.

en: Site Kit Summary
fr: Résumé de Site Kit

en: Site Kit is a one-stop solution for WordPress users to use everything Google has to offer to make them successful on the web.
fr: Site Kit est une solution complète destinée aux utilisateurs de WordPress. Elle regroupe tous les services Google utiles pour réussir sur le Web.

en: Site Kit is not configured to use the authentication proxy.
fr: Site Kit n'est pas configuré pour utiliser le proxy d'authentification.

en: Site Kit requires PHP version %s
fr: Site Kit nécessite la version PHP %s

en: Site Status
fr: État du site

en: Tag Manager AMP container ID
fr: Identifiant du conteneur AMP Tag Manager

en: Tag Manager account ID
fr: Identifiant du compte Tag Manager

en: Tag Manager account ID not set.
fr: Identifiant du compte Tag Manager non défini.

en: Tag Manager container ID
fr: Identifiant du conteneur Tag Manager

en: Tag Manager container ID not set.
fr: Identifiant du conteneur Tag Manager non défini.

en: Tag Manager creates an easy to manage way to create tags on your site without updating code.
fr: Tag Manager vous offre un moyen simple de créer des tags sur votre site sans mettre à jour votre code.

en: Tag Manager snippet placed
fr: Extrait de code Tag Manager inséré

en: Tag management made simple.
fr: Gestion simplifiée des tags.

en: Text content to search for.
fr: Texte à rechercher.

en: The Site Kit by Google plugin is <strong>not yet compatible</strong> for use in a WordPress multisite network, but we&#8217;re actively working on that.
fr: Le plug-in Site Kit by Google <strong>n'est pas encore compatible</strong> avec une utilisation sur un réseau multisite WordPress, mais nous y travaillons.

en: The Site Kit by Google plugin requires JavaScript to be enabled in your browser.
fr: Le plug-in Site Kit by Google nécessite l'activation de JavaScript dans votre navigateur.

en: The Site Kit setup was interrupted because you did not grant the necessary permissions.
fr: La configuration de Site Kit a été interrompue, car vous n'avez pas accordé les autorisations nécessaires.

en: The module homepage.
fr: Page d’accueil du module.

en: To fix this, <a href="%s">redo the plugin setup</a>.
fr: Pour résoudre ce problème, <a href="%s">reconfigurez le plug-in</a>.

en: Top acquisition channels
fr: Principaux canaux d'acquisition

en: Top pages
fr: Pages les plus populaires

en: Unable to authenticate Site Kit, as no client credentials exist.
fr: Impossible d'authentifier Site Kit, car il n'existe aucun identifiant de client.

en: Unable to receive access token because of an empty authorization code.
fr: Impossible de recevoir le jeton d'accès en raison d'un code d'autorisation vide.

en: Unable to receive access token because of an invalid OAuth request.
fr: Impossible de recevoir le jeton d’accès en raison d'une requête OAuth non valide.

en: Unable to receive access token because of an invalid authorization code or refresh token.
fr: Impossible de recevoir le jeton d’accès en raison d'un code d'autorisation ou d’un jeton d’actualisation non valide.

en: Unable to receive access token because of an invalid client.
fr: Impossible de recevoir le jeton d’accès en raison d'un client non valide.

en: Unable to receive access token because of an unauthorized client.
fr: Impossible de recevoir le jeton d’accès en raison d'un client non autorisé.

en: Unable to receive access token because of an unknown error.
fr: Impossible de recevoir le jeton d’accès en raison d’une erreur inconnue.

en: Unable to receive access token because of an unsupported grant type.
fr: Impossible de recevoir le jeton d’accès en raison d'un type d'autorisation non compatible.

en: Unable to refresh access token, as no refresh token exists.
fr: Impossible d'actualiser le jeton d'accès, car il n'existe aucun jeton de ce type.

en: Unknown Error (code: %s).
fr: Erreur inconnue (code : %s).

en: Unknown user.
fr: Utilisateur inconnu.

en: Updating settings failed.
fr: Échec de la mise à jour des paramètres.

en: User Input
fr: Entrée utilisateur

en: User Status
fr: État de l'utilisateur

en: User input settings request failed.
fr: Échec de la requête des paramètres d'entrée de l'utilisateur.

en: Verify ownership with Google Site Verification.
fr: Validez la propriété avec le système de validation de site Google.

en: Website performance reports for mobile and desktop
fr: Rapports de performances du site Web pour mobile et ordinateur

en: Whether the module is active.
fr: Indique si le module est actif ou non.

en: Whether the module is internal, thus without any UI.
fr: Indique si le module est interne, c'est-à-dire sans interface utilisateur.

en: Whether the module setup has been completed.
fr: Indique si la configuration du module est achevée ou non.

en: WordPress Version
fr: Version WordPress

en: Yes
fr: Oui

en: You don't have permissions to authenticate with Site Kit.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à vous authentifier avec Site Kit.

en: You don't have permissions to set up Site Kit.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à configurer Site Kit.

en: You have insufficient permissions to connect Site Kit.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à connecter Site Kit.

en: You have insufficient permissions to manage Site Kit permissions.
fr: Vous n'êtes pas habilité à gérer les autorisations Site Kit.

en: You need to reauthenticate your Google account.
fr: Vous devez à nouveau authentifier votre compte Google.

en: You’ll need to grant Site Kit permission to create a new Analytics account on your behalf.
fr: Vous devez autoriser Site Kit à créer un nouveau compte Google Analytics pour vous.

en: You’ll need to grant Site Kit permission to create a new Analytics property on your behalf.
fr: Vous devez autoriser Site Kit à créer une nouvelle propriété Google Analytics pour vous.

en: You’ll need to grant Site Kit permission to create a new Analytics view on your behalf.
fr: Vous devez autoriser Site Kit à créer une nouvelle vue Google Analytics pour vous.

[ctx: author archive title prefix]
en: Author:
fr: Auteur :

[ctx: category archive title prefix]
en: Category:
fr: Catégorie :

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
fr: j F Y

[ctx: date archive title prefix]
en: Day:
fr: Jour :

[ctx: date archive title prefix]
en: Month:
fr: Mois :

[ctx: date archive title prefix]
en: Year:
fr: Année :

[ctx: post format archive title]
en: Chats
fr: Discussions

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
fr: Galeries

[ctx: post format archive title]
en: Links
fr: Liens

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
fr: Citations

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
fr: Statuts

[ctx: post format archive title]
en: Videos
fr: Vidéos

[ctx: post type archive title prefix]
en: Archives:
fr: Archives :

[ctx: tag archive title prefix]
en: Tag:
fr: Étiquette :

[ctx: taxonomy term archive title prefix]
en: %s:
fr: %s :
